Korupcja w Polsce bez zmian

cpi_2018

29 stycznia 2019 r. ogłoszono wyniki kolejnej edycji Indeksu Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index – CPI).
W 2018 r. Polska nie odrobiła strat z lat ubiegłych, pozostając na 36. miejscu z 60 punktami.

Prezentowany co roku raport Transparency International obejmuje odnotowane przypadki korupcji w gospodarce, polityce oraz administracji sektora publicznego w 180 krajach. Z przeprowadzonych w 2018 r. badań wynika, że zjawisko korupcji w porównaniu do poprzedniego roku wzrosło. Prawie 70 proc. państw nie uzyskało nawet 50 ze 100 możliwych punktów, a średnia światowa to ledwie 43 punkty.

SPADKI W RANKINGU CPI

W większości państw na świecie walka z przekupstwem przeżywa stagnację, ale w niektórych krajach, nawet takich, gdzie dotąd dobrze radzono sobie z tym procederem, odnotowano regres – m.in. w gospodarce oraz instytucjach państwowych USA, Niemiec, Węgier i Turcji.

Eksperci TI stwierdzili, że największym problemem Niemiec jest nie tyle spadek na 11 miejsce w rankingu, spowodowany skandalami w wielkich koncernach, ale wręcz zachwianie wiarą społeczeństwa w państwo prawa.

Korupcja w USA jest nasilającym się problemem, przez który Stany Zjednoczone z 71 punktami wypadły z pierwszej dwudziestki rankingu.

Analizy TI, pokazujące związek między siłą demokracji a poziomem korupcji, tłumaczą słabsze wyniki Turcji i Węgier. W krajach tych doszło do znacznego osłabienia struktur demokratycznych, co sprzyjało nasileniu się korupcji. W ostatnich pięciu latach utraciły one 5-8 punktów CPI.

SŁABE WYNIKI UE

Choć z grupy państw Europy Zachodniej i Unii Europejskiej aż cztery kraje znajdują się na podium, 14 w pierwszej 20., to jej średnia imponująca nie jest – wynosi zaledwie 66 punktów. Wyniki grupy ciągną w dół: Bułgaria (77 miejsce, 42 punkty), Rumunia (61 miejsce, 47 punktów), Węgry (64 miejsce, 46 punktów) i Włochy (53 miejsce, 52 punkty). Reszta, w tym Polska, znajduje się w czwartej i piątej dziesiątce rankingu.

Eksperci Transparency International podkreślają, że choć ten region świata może pochwalić się sukcesami w walce z korupcją, to wciąż pozostaje wiele obszarów wymagających większego i bardziej efektywnego zaangażowania. Wskazują także problemy, przez które sytuacja może się pogarszać. To m.in. na kryzys demokracji w tym regionie, czego dowodem jest wzrost tendencji populistycznych i spadek zaufania społecznego do instytucji demokratycznych. Niewystarczający poziom jawności życia publicznego, niska skuteczność ochrony sygnalistów oraz przykłady podważania wolności prasy.

W CZOŁÓWCE NAJMNIEJ SKORUMPOWANYCH KRAJÓW ŚWIATA – BEZ ZMIAN

Pierwsze miejsce na podium CPI utrzymała Dania (88 punktów). Na drugim znalazła się Nowa Zelandia (87 pkt), a trzecie miejsce zajęły Finlandia, Szwecja oraz Szwajcaria (wszystkie po 85 pkt). 

POLSKA UTRZYMAŁA SWOJĄ POZYCJĘ W RANKINGU CPI

W roku 2018 Polska z 60 punktami utrzymała 36 miejsce w rankingu. Widać zabrakło determinacji do odzyskania pozycji w trzeciej dziesiątce, choć przymiarki były, np. zamrożony projekt ustawy o jawności życia publicznego.finisz 

KSZTAŁCENIE USTAWICZNE

 

bannerek_na_prawa_biblioteka

WYDANIA PAPIEROWE

okladki_portal